Cameron
Track Varsity Schedule    (as of 05-24-19)
 
Type  Time  Opponent  Location  Leaves  Comments
Tuesday, Mar 19, 2019
Invitational  4:00PM  Away vs. McDonell Central,
Flambeau,
Gilman,
Mondovi,
Bruce,
Elk Mound,
Fall Creek,
Ladysmith,
Lake Holcombe,
Regis,
Thorp 
University of Wisconsin - Eau Claire  2:00PM       
Entry fee of $200 is not due until the week of meet. Please send the check, payable to McDonell High School. to McDonell High School. 1316 Bel Air Blvd,
Saturday, Mar 23, 2019
Invitational  9:00AM  Away vs. UW-Stout  UW Stout  7:15PM       
Tuesday, Apr 2, 2019
Scrimmage  5:00PM  McDonell Central,
Prairie Farm,
Turtle Lake 
Cameron High School
Football Varsity Field High School
 
       
Friday, Apr 5, 2019
Invitational  4:00PM  Away vs. Superior  University of Wisconsin - Superior         
Monday, Apr 8, 2019
Invitational  4:00PM  Away vs. Barron Area Schools,
Amery,
Grantsburg,
Turtle Lake,
Unity 
Barron High School  3:00PM       
Tuesday, Apr 9, 2019
Invitational  4:00PM  Away vs. Spooner,
School District of Ashland,
Shell Lake,
Webster,
Frederic,
Solon Springs,
Cumberland,
Drummond,
New Auburn,
Bayfield
 
Spooner High School         
 (Cancelled)
Tuesday, Apr 23, 2019
Invitational  4:00PM  Away vs. Chetek-Weyerhaeuser,
Frederic,
Flambeau,
Cumberland,
Drummond,
Lac Courte Oreilles,
Lake Holcombe,
New Auburn,
Saint Croix Falls,
Prairie Farm,
Unity 
Chetek-Weyerhaeuser High School, Chetek, WI         
Friday, Apr 26, 2019
Meet  4:00PM  Away vs. Rice Lake,
Chippewa Falls,
Superior,
Bloomer,
Chetek-Weyerhaeuser,
Northwestern 
Rice Lake High School         
Tuesday, Apr 30, 2019
Invitational  4:00PM  Away vs. Bloomer,
Altoona,
Baldwin-Woodville,
Cumberland,
Durand Junior / Senior,
Elk Mound,
Fall Creek,
Flambeau,
McDonell Central,
Medford,
New Auburn,
Northwestern 
Bloomer High School  2:20PM       
Thursday, May 2, 2019
Meet  4:30PM  Away vs. Ladysmith,
Cumberland,
Northwestern,
Spooner 
Ladysmith High School  3:00PM       
Friday, May 3, 2019
Meet  4:00PM  Away vs. New Richmond,
Menomonie,
Eau Claire North,
Osceola,
Ellsworth Community Schools,
Rice Lake,
Prescott,
Anoka,
Hudson,
River Falls,
School District of Somerset,
Saint Croix Central,
Saint Croix Preparatory Academy,
Unity 
New Richmond High School  2:00PM       
Tuesday, May 7, 2019
Quad  4:15PM  Away vs. Osceola,
School District of Somerset,
Saint Croix Falls 
Osceola High School         
Tuesday, May 14, 2019
Conference Meet  TBD  Away vs. Flambeau,
Bruce,
Cornell/Lake Holcombe,
New Auburn,
Prairie Farm,
Shell Lake,
Winter 
Flambeau High School  2:30PM       
Conference Meet  4:00PM  Away vs. Flambeau           
Monday, May 20, 2019
Regional  3:30PM  Away vs. Frederic/Luck,
Chetek-Weyerhaeuser,
Cumberland,
Grantsburg,
Shell Lake,
Siren,
Turtle Lake/Clayton,
Unity,
Valley Christian,
Webster 
Frederic High School  2:00PM       
Regional  3:45PM  Away vs. Frederic,
Chetek-Weyerhaeuser,
Cumberland,
Frederic/Luck,
Grantsburg,
Shell Lake,
Siren,
Turtle Lake/Clayton,
Unity,
Valley Christian,
Webster 
Frederic High School         
Thursday, May 23, 2019
Sectional  3:45PM  Abbotsford,
Athens,
Bayfield,
Boyceville,
Bruce,
Cadott,
Chequamegon,
Chetek-Weyerhaeuser,
Clear Lake,
Colfax,
Cumberland,
Drummond,
Eau Claire Immanuel Lutheran,
Elmwood/Plum City,
Flambeau,
Frederic/Luck,
Gilman,
Glenwood City,
Grantsburg,
Hurley,
Lac Courte Oreilles,
Ladysmith,
Lake Holcombe/Cornell,
McDonell Central,
Mercer,
New Auburn,
Owen-Withee,
Phillips,
Prairie Farm,
Prentice,
Regis,
Rib Lake,
Shell Lake,
Siren,
Solon Springs,
South Shore,
Spring Valley,
Stanley-Boyd,
Thorp,
Turtle Lake/Clayton,
Unity,
Valley Christian,
Washburn,
Webster,
Winter 
Cameron High School
Track Complex High School
 
       
Coaches Mtg @ 3:15 Field Events @ 3:45 Running Events @ 4:30 Finals approx 5:45 Please park buses and vans on South Limits Ave (south side of HS)